לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

שבעה טיפוסי אבירים בעבודה
קוד מגני האבירות של ימי הביניים.

בימי הביניים חילקו אנשים לפי טיפוסים הקשורים לשבעה צבעים שונים, המייצגים, כל אחד בתורו, את שבעה גרמי השמיים שלפיהם מתנהל הכול. האמונה בחלוקה לשבע באה לידי ביטוי גם בשבע תכונות טובות שאדם שואף אליהם, שבע תכונות רעות שאדם נזהר מהם, שבעה סקרמנטים בדת הנוצרית, שבעה ימים בשבוע, ושבע מקצועות שעל אדם ללמוד בכדי להיות שלם.
החלוקה לשבעה טיפוסים התבטאה בצבעים שאנשים בחרו לעטר בהם את המגן שלהם, אותו מגן שאיתו יצאו לשדה הקרב, שאיתו יצאו להתמודדות בעולם.
החלוקה לשבעה טיפוסים בימי הביניים נשענה על חלוקה דומה לשבע בתרבויות קדומות יותר כגון זו הרומית או הפרסית. יש בחלוקה לשבעה טיפוסים משהו שמהדהד בנו באופן טבעי, מכיוון שעולמנו גם כן מתחלק לשבע דרך החלוקה לכיוונים: קדימה, אחורה, ימינה, שמאלה, למעלה, למטה ובמרכז. בנוסף לכך יש לנו גם שבעה פתחים בפרצוף שדרכם אנו קולטים את העולם, ומבחוץ לנו יש שבע פלנטות שאנו רואים אותם בעין לא מזוינת בשמיים, ושבעה צבעים בספקטרום של הצבע, כפי שנראה בקשת!

אז אם בצבעים עסקנו, הרי שצבע הוא מפתח חלוקה טוב וטבעי. צבעים הם דרך הגדרה שעוקפת את המוח המודע שלנו בדרך לחלוקת אנשים לטיפוסים, צבעים עובדים דרך האונה הימנית של המוח, הקשורה לקליטה אינטואיטיבית בניגוד למילים העובדות דרך האונה השמאלית הקשורה לחשיבה אנליטית.
לפניכם חלוקה של טיפוסים והתאמתם לסוגים שונים של עבודות לפי בחירת הצבע שלהם, והמשמעות של הצבעים לפי קוד מגני האבירים של ימי הביניים. העולם אולי השתנה מאז, אבל מה שהיה נכון לגבי בני אדם אז, נכון גם לגבי בני אדם בימינו. ומכל מקום הרי זה דרך משעשעת ולא קונוונציונאלית לגשת לנושא חלוקת הטיפוסים וההתאמה לעבודה, נושא שהוא קריטי במקומות עבודה בימינו.

 

טיפוס סגול – מרקורי. תקשורת ושיווק
סגול הוא צבע המחבר בין שני הניגודים: כחול ואדום. הוא מסמל את כוכב מרקורי המשפיע על מזלות תאומים ובתולה. התחום הבולט שאליו קשור מרקורי הוא התחום של התקשורת, שממנה נגזר תחום המסחר והלימוד. הצבע הסגול הוא הצבע של השקיעה המחברת בין יום ולילה, הוא גם צבע של רוחניות שמחברת בין עולם גלוי ועולם נסתר.
אנשי הסגול יהיו טובים במקצועות הקשורים לתקשורת ולמסחר; דוברים, אנשי שיווק, מזכירות, מכירות, כל אלו הם חלק מהמקצועות שהולכים טוב עם סגול.

 

טיפוס ירוק – וונוס. יצירה וחינוך.
ירוק מחבר שני צבעים משלימים: כחול וצהוב, שמש וארץ. ירוק זה הצבע של הצמחייה, צבע של גדילה, הרמוניה, חיים. ירוק מסמל את הכוכב וונוס המשפיע על מזלות מאזניים ושור. התחום הבולט שאליו קשור וונוס הוא תחום האהבה שממנה נגזר גם תחום היצירה והגדילה.
אנשי הירוק יהיו טובים במקצועות הקשורים לגדילה - כגון חינוך והדרכה, מקצועות הקשורים לנתינה ורגשות אימהיים – כגון סיעוד מקצועות הקשורים ליצירה – כגון ציור.

 

טיפוס אדום – מאדים. אדמיניסטרציה
אדום הוא הצבע הבולט ביותר, הפיזי ביותר, המגרה ביותר את החושים. אדום קשור לכוכב מאדים המשפיע על מזלות עקרב וטלה. התחום הקשור למאדים הוא תחום המאבק, סדר, משמעת והשייכות.
אנשי האדום יהיו טובים במקצועות הקשורות לאדמיניסטרציה וניהול וכן צבא ולימוד.

 

טיפוס כחול – יופיטר. חזון ואיכות
כחול הוא הצבע המתפשט ביותר, הרגוע ביותר, השמימי ביותר. כחול קשור לכוכב יופיטר שממנו מושפעים מזלות קשת ודגים. כחול משפיע בכיוון של התרחבות מנטאלית, נפשית ופיזית. כחול הוא צבע אצילי.
אנשי כחול יהיו טובים בתכנון תוכניות, יצירת חזון, בקרת איכות, וכן בניהול.

 

טיפוס שחור – שבתאי. בקרה וזהירות
שחור הוא לא צבע ולמעשה מסמן הגבלה, סיום. הכוכב הקשור אליו הוא שבתאי המסמל אותם דברים ומשפיע על מזלות גדי ודלי.
אנשי השחור יהיו אנשים המסוגלים להתמודד עם קשיים ולהתמיד למרות הכול, עמודי התווך של החברה שרואים גם מעבר לאופק. מקצועות הקשורים לשחור הם הפועל השחור, אנשי המעשה הארציים, צבא, אנשי הקריירה.

 

טיפוס לבן – ירח. משאבי אנוש
לבן כולל בתוכו את כל הצבעים ומשקף את כולם, זה צבע של ניקיון. הכוכב הקשור אליו הוא הירח המשפיע על מזלות סרטן.
אנשי הלבן יהיו טובים במשאבי אנוש, הם יקלטו בני אדם וישקפו להם את עצמם חזרה. המקצועות הקשורים ללבן הם משאבי אנוש וייעוץ.

טיפוס צהוב – שמש. הנעה ומנהיגות
צהוב הוא הצבע המשפיע עלינו ביותר מבחינה רגשית, זהו הצבע הזוהר ביותר, צבעה של השמש המשפיעה על מזלות אריה.
אנשי הצהוב יהיו טובים בהנעת בני אדם והנהגתם. המקצועות הקשורים לצהוב הם מנהיגות, דרמה.

 

מאמרים בנושאי ניהול בראי היסטורי - לחצו לקישור

אבירי עבודה

ערכים ארגוניים

משמעת ארגונית

פיתוח מנהלים

פיתוח צוות

מנהיגות

מהפכת הניהול

איכות

עקרונות דמינג

משאבי אנוש

הנעת עובדים

הכשרת עובדים

התאמה לעבודה

מצוינות


 
הרשמו לרשימת התפוצה שלנו
Web Analytics