לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

 

בעל ואשרה

אלו שתי האלוהיות העיקריות של הכנענים בתקופת התנ"ך, אך בתקופות קדומות יותר עבדו לאל בשם "אל" שהיה אביו של בעל, ולאשתו - אמו של בעל קראו "אשרה".

 

פולחן הבעל בכרמל והאשרה במישור אשר – עכו.

 

כשעומדים על ראש הכרמל, היכן שמלון דן ותחילתם של הגנים הבהאים, ומסתכלים צפונה ומזרחה כלפי המפרץ. נראה כאילו עמק זבולון ועמק אשר מכילים את הנוף הנשקף מההר, כאילו האנרגיה של ההר מוכלת במישור שכמו עוטף אותו מסביב. באמצעו של מישור זה יושבת העיר עכו, כשהיא מפרידה בין אזור זבולון בדרום, ומישור מערב הגליל (אשר) מצפון. כל אזור החוף הוא כמו אמפיתיאטרון ענק, כשמאחוריו גבעות הגליל הנמוכות, לאחריהם הרי הגליל הגבוהים, ולאחריהם, כמו מתנשא בשורה האחרונה, החרמון, שבחורף הוא מלבין.

 

נוף קדומים זה נתן השראה לקדושתו של הר הכרמל כאלמנט הזכרי, המרכז את הנוף ושולט בו. ולעומתו המישור המכיל את ההר, שנשקף אל ההר מסביב, שהוא כעין אלמנט הקדושה הנשי. הר הכרמל מתפרץ לתוך הים, זהו המקום היחיד לאורך מישור החוף שבו ההרים מגיעים למים, מיקומו בתחילת המפרץ הגדול והיחיד בארץ ישראל מדגיש את יופיו ומרכזיותו

ההר יש לו תכונה מסתורית והיא שהוא מושך את תשומת הלב, משמש מוקד לתצפית הנופית, כמעט מכל רחבי הגליל התחתון והמערבי, בימי קדם הוא קודש לבעל הכנעני ולאחר מכן ליופיטר הרומי, ואילו מישור עכו, ובמיוחד העיר עכו, קודשו לאלה הנשית, ומכאן השם אשר שנגזר מהשם "אשרה" האלה הראשית של ארץ כנען.

 

בעל היה האל הראשי של עמי כנען, והוא קשור לגשם. הגשם בימי קדם נתפש כזכרי, אקט ירידת הגשם כבעילת האדמה, שכתוצאה מכך מתעברת ומולידה את הצמחים, עניין הולדת הצמחים וההתעברות נתפש כאלוהות הנשית , באחריות אשתו של "אל" – אביו של בעל, שהיא האשרה. פולחן האשרה התקשר לעצים ולנשים מיוחדות שביצעו מין טקסי, פולחני.

 

הסמל של שבט אשר היה שני שיבולים, סמל זה הוא גם הסמל של מזל בתולה, מכאן שהבתולה קשורה לאשרה, קרי לאשר. השיבולים מסמלות את הפרי שנובע מבעילת הגשם את האדמה, החיטה שימשה בימי קדם כמזון העיקרי לבני אדם, ומישורי זבולון ואשר היו אסם התבואה של ישראל.

 

בהרים, ובמיוחד בכרמל, לא יכלו לגדל חיטה, וגם לא חקלאות אחרת בקנה מידה רציני, תכונתו של הכרמל היא שאדמתו לא פורייה, ומצד שני הוא ה"הר הירוק תמיד". הכרמל הוא הר עם צמחיה עבותה, אך צמחיה טבעית: צמחיה של אלונים ואלות, צמחיה שהתקשרה עם יופיטר, או עם בעל, או עם האל "אל". לא במקרה נלחם אליהו עם נביאי הבעל בכרמל, מכיוון שהכרמל היה מקום מקודש לבעל. לא במקרה האלמנטים שהיו קשורים למלחמה הזאת היו אש ומים, מפני שהאש והגשם היו מסמליו של יופיטר – בעל. האש זה הברקים, טבעו האמיתי והמפחיד של יופיטר, המים זה הגשם, ההפרייה. 

 

אל עכו היו באים אוניות מכל רחבי הים. האלה אשרה הייתה אלת יורדי הים ועוזריה היו דייגים. עכו הייתה ארץ זרה. ארץ שאליה מגיעים אנשים מתרבויות אחרות. עכו זה השער לארץ עצמה. בעכו התפתח מרכז של פולחן האשרה, ולאחר מכן האלה ענת.

 

קראו את המאמרים הבאים - לחצו לקישור

 - עמי מסופוטמיה

פגאניות כנענית

נישואים מקודשים

האלה הלבנה

אלוהות נשית

בעל ואשרה

עשתורת וענת

מקדש האלה במגידו

מעגל האבנים ברוגום הירי

ארכיאולוגיה רוחנית

אסטרולוגיה רומית

 

 

 

 
הרשמו לרשימת התפוצה שלנו
Web Analytics