לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

הגביע הקדוש


 
קווים לסיפור הכללי:
בסעודה האחרונה ישו מילא את הגביע שלו ביין והעביר אותו בין תלמידיו, יותר מאוחר כשהורד מהצלב, יוסף מארמתיה אסף את דמו באותו גביע, שקיבל את תכונותיו.
לאחר המרד הגדול ברח יוסף מירושלים ולקח את הגביע אתו, לפי מספר גרסאות לגלסטנברי באנגליה, ויש אומרים לפירנאים. שם הוא ייסד את טירת הגביע בה נשמר החפץ המקודש, כשמשפחתו וצאצאיו נהפכים לשומרים של הגביע.

 

הגביע הנו הגביע ממנו שתה המשיח בסעודה האחרונה, הוא נתן אותו ליוסף מארמתיה, יוסף אסף את הדם של ישו הנצלב בגביע הזה. ולאחר זמן לקח את הגביע לאירופה ביחד עם החנית שפילחה את צידו של ישוע. התיישב בטירה, שם נשמר הגביע במשך דורות על ידי צאצאיו של יוסף. השמירה התאפשרה הודות לחיים של טוהר במחשבה, מעשה ומילה. במשך זמן רב יכלו עולי רגל לבוא ולראות את הגביע, והגביע מצדו השפיע רוב ברכה על הארץ. אך לבסוף, אחד מהצאצאים של יוסף הסתכל בתאווה על שדיה של עולת רגל צעירה שהגיעה לטירה, מבעד לשמלה רופפת. מיד נפלה עליו החנית הקדושה ופצעה אותו. הפצע הפלאי לא יכל להירפא, ואותו מלך טירה נקרא אחר כך: המלך החוטא או המלך הדייג. הגביע נעלם מעיני עולי הרגל ומאז והלאה ניתן היה לראותו רק מכוסה, והארץ שמסביב נהייתה שוממה


 

תיאוריות של הגביע הקדוש – לפי כריס תורנבראו.
ראשית יש לציין שהמילה גרייל, המילה המקורית הקשורה לגביע, מקורה האטימולוגי לא ברור, וכנראה שמשמעותה: צלחת או קערה שהשתמשו בהם בארוחה. הגביע מסמל הרבה דברים להרבה אנשים. דווקא חוסר הבהירות מגדילה את קסמו של הגביע.

 

הגביע של ישו:

הגביע שבו השתמש ישו בסעודה האחרונה, ואליו אסף יוסף מארמתיה את דמו.
לגביע יש כמה יכולות הקשורות אליו: ריפוי והחזרה של יכולת. תקשורת עם אלוהים וידע של אלוהים. נסתרות לרוע ולעניים לא ראויות. יכולת להאכיל את הנוכחים. נצחיות. היכולת לקרוא לאלו הראויים.

 

האורים והתומים:

אישה בשם פלוויה אנדרסון מציגה תיאוריה בספר בשם ה"סוד הקדום". היא טוענת שהגביע הוא כדור זכוכית עגול מלא במים, הניצב במעמד דמוי עץ, שהוא גם האורים והתומים.

 

השושלת של ישו:

המילה גרייל נקרא גם סנגרייל, או סנג רייל, שמשמעה דם קדוש. יש תיאוריה הטוענת שלישו היו ילדים, וששושלתו היא למעשה שולטת בעולם מאחורי הקלעים, השושלת היא הגביע הקדוש, גביע מסמל את הרחם הנשי שבתוכו היא צמחה. ולכן הגביע מופיע תמיד עם נשים.

 

הסיר הקלטי:

ישנם מקבילות בן האגדות הקלטיות לבן אגדות המלך ארתור וכן דמיון בן המסורות הקלטיות על סירים מקודשים לבן המסורות של הגביע הקדוש.

 

אבן האמרלד של לוציפר:

הגרייל הינה אבן שנפלה מהשמיים, מכתרו של לוציפר

 

אבן הפילוסופים:

באלכימיה חיפשו את אבן הפילוסופים שמאפשרת להפוך מתכת פשוטה לזהב. המתכת הפשוטה היא האדם הפשוט, הזהב זה האדם המואר, האלכימיה מתחת למסווה שלה הייתה דרך של חיפוש רוחני אחר שינוי

 

הגביע כידע:

בספר "חנית הגורל" מספר טרוור רוונסקרופט את ההיסטוריה של החנית של לונגיוס. המורה שלו הייה וולטר שטיין, מי שיעץ לצרציל במלחמתו האוקלטית עם היטלר. לפי דבריו הגביע הינו הידע איך להשתמש בחנית בצורה על טבעית.

 

הגרייל של עידן דלי:

הגביע הינו איחוד עם האלוהים, דרך האגדות האדם מחפש את הגביע בפנים. כל הדתות יש להם גרעין משותף, והוא מיוצג על ידי הגביע. הגביע הינו רמה רוחנית. זמן פרסום אגדות הגביע הוא זמן מגע בן הדתות של המזרח המערב, וזמן פריחה של האלכימיה ותנועות כופרות, שרצו להסתיר את אמונתם על ידי סיפורים.

 

גביע הכסף:

קבוצה של אנשים הטוענת שהאגדות של ארתור ואביריו היא על אנשים שהצליחו להתקשר לאנרגיות שסביבנו. לכל אנרגיה יש צבע והאנרגיה של הגביע היא בצבע כסף, אנרגיה שרק מעטים מצליחים להתקשר אליה. גביע הכסף הוא מערכת של צינורות דם בצוואר ובבסיס הגולגולת שמזינים את המוח. אנרגיית הכסף משומשת להגדיל את היכולת של המוח, ועל ידי כך לתת לאנשים אפשרות להתקשר לאנרגיה שנותנת להם יכולות על אנושיות. הם טוענים שיש הוכחות למשקעי כסף בתוך גולגלות של אנשים מיוחדים כאלו.

 

הגביע הפסיכולוגי:

יונג עסק הרבה בגביע הקדוש ובאלכימיה. הוא לא כתב על הגביע בעצמו אבל אשתו וחברו כתבו. יונג התייחס לסיפורי הגביע במשמעות הסמלית והתת מודעת שלהם. הטיפוסים הם ארכיטיפים, והחפצים: גביע, חרב, אבן, חנית, הם סמלים מאד פוטנטיים של דת ברמה התת מודעת. יונג טוען שמשהו מאד בסיסי היה חסר בנצרות של אותה תקופה, ושהסיפורים מילאו את הצורך הזה. הגביע הינו שלב בהשלמה של הנצרות

 

 

להלן מספר מאמרים בנושאי אבירות - לחצו לקישור

הגביע הקדוש

מבוא לאבירות

אבירות ואבירים

טבטונים והוספיטלרים

כוכב הירדן

מונפורט ויחיעם

טמפלרים

אבירים וצלבנים

מלכת ירושלים

בונים חופשיים

פרסיבל

נשים ואבירים

 

ראו מאמרים באתר "תרבויות עולמי חו"ל" -  לחצו לקישור

ויילס

אולמות האבירים בטינטגל

האי של אוולון

מעגלי האבנים

אתרים באנגליה

אתרים בויילס

קלטים

דרואידים

מידע על סקוטלנד

 

טיולים קרובים לאנגליה - לחצו לקישור

בעקבות הגביע הקדוש

 

 

 
הרשמו לרשימת התפוצה שלנו
Web Analytics