לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

מסורות מיסטיות בעולם העתיק  - הרמטיזם. הרמס טרימגיסטוס.

כל הספרות שקושרה להרמס טרימגיסטוס – החל מהמאה ה-3 לפני הספירה וכלה במאה ה-3 לספירה, כולל נושאים כגון אסטרולוגיה, מאגיה, תורת הנסתר ואלכימיה. סיפורת דתית שמופיעה בעיקר בחיבורים יוונים שנקראים – קורפוס הרמטיקוס.
במאה ה-2 לספירה המסורת הספרותית מחזקת את הזיהוי של הרמס עם תחות – אל הכתיבה, ידע והחוכמה המצרי בדמות איביס. הזיהוי של תחות עם הרמס ידוע להרודוטוס. הוא הפטרון של המדעים, ממציא החרטומים ומגיקון רב עצמה, הוא ברא את העולם באמצעות המילה
הסטואים מזהים את הרמס עם הלוגוס
המיוחד בהרמס שהוא מעשי, מאפשר לשנות את הגורל על ידי פעילות מאגית. מכיר את הטבע ומסוגל להשפיע עליו.

 

מרסילו פיצינו תרגם את הקורפו הרמטיקום לפי בקשתו של קוסימו דה מדיצי ב1463

לפי ההרמטיזם (רודולף ואן דן ברוק) אלוהים יכול להיתפש דרך הסתכלות על הסדר בבריאה שלו. תפישה זו מזכירה את התפישה הסטואית ואת תפישתו של אפלטון. הנאוס – מחשבה האנושית היא הדגש, היא כלי יעיל שלמרות שהוא לא מושלם יכול לשמש כדרך להגעה לידע של אלוהים.

אחד הספרים ההרמטים החשובים הוא הפואימנדרס. נמצא בו את הקטע הבא בקשר לעולם:
"בשמים, באוויר, על האדמה, בעומק הרים, בכל חלק של היקום, בכל חלק של הבריאה, במה שקיים ובמה שלא קיים, מפני שאין דבר בכל היקום שבו הוא עצמו לא קיים. הוא עצמו הוא גם הדברים שישנם וגם הדברים שאינם. אלו שישנם הוא גרם להם להראות, אלה שאינם הוא שומר בתוך עצמו. זהו אלוהים שהוא מעבר לשמות, זה הלא נראה והנראה. זה אשר אפשר לתפוש אותו על ידי המחשבה אפשר גם לראות אותו בעיניים. הוא ללא גוף ועם הרבה גופים. אין דבר שהוא לא, מפני שכל מה שקיים זה גם הוא."

 

החניך ההרמטי אומר: "אני בשמיים, אני באדמה, אני במים, באוויר, אני בחיות, בצמחים, ברחם, לפני הרחם, אחרי הרחם, בכל מקום."

 

הרמס אומר בפואימנדרס: "אנשים, אנשי האדמה, אתם שנכנעתם לשכרות ושינה ובורות לגבי אלוהים, הפכו עצמכם פיכחים וסיימו את הזכרות החולנית שלכם, מפני שכושפתם בשינה בלי הגיון. מדוע נכנעתם למוות, אנשי האדמה, מדוע נכנעתם למוות כשיש לכם הזכות לחלוק בנצח? אתם שחברתם לטעות, חברתם לבורות, חשבו שוב, היחלצו מהצל של האור, עזבו את השחיתות מאחור ולקחו חלק בנצחיות."

 

אחד מהספרים ההרמטים החשובים הוא "לוחות הברקת" של הרמס טרימגיסטוס. שם מודגש המוטו של "בעליונים כן בתחתונים". As above so below

 

ראו מאמר על הרמטיזם באתר "תרבויות עולמי" - לחצו כאן 

 
הרשמו לרשימת התפוצה שלנו
Web Analytics