לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

טיולי איכות סביבה.

הנושא החם ביותר (תרתי משמע) במאה ה21 הוא נושא איכות הסביבה, ולא בכדי. עם אפקט חממה שהולך וצובר תאוצה, התדלדלות של מקורות המים, הלכלוך שמאיים לכסות אותנו, ושלל צרות אחרות, אין ברירה אלא להיכנס לעומק נושא איכות הסביבה בבירור אמיתי ועמוק המתחיל ברמת הפרט ונגמר ברמת המדינה.

כלי עזר בבירור נושא איכות הסביבה לראות כיצד הסתדרו תרבויות שקדמו לנו עם איכות הסביבה. ממה הם חיו, איך התקיימו, איך הם התייחסו לאיכות הסביבה, מה היו הערכים שהנחו אותם והאם הדרך שלהם מציעה אלטרנטיבה, או שיעור, לחיינו כיום. ברור שאי אפשר להחזיר את הגלגל אחורה, אך זה לא אומר שאי אפשר לשנות דברים, כמו למשל שיטות בניה, וכו'...

טיולי איכות הסביבה שלנו ייקחו אתכם למסע בזמן, בין שבילי הארץ, אל אנשים שחיו כאן פעם, אל איך הם חיו? מה אכלו? ממה התקיימו? החל ברמה הפשוטה והבסיסית ביותר של הבית, וכלה בתפישות חובקות עולם של הקשר בין האדם, הטבע והאלוהים ואיכות הסביבה.

 

טיול איכות סביבה - הבית הישראלי
יחידה אקולוגית בסיסית שמחזיקה את עצמה.

כשאבותינו ואמהותינו חיו בארץ הם בנו בתים והתקיימו בהרמוניה עם איכות הסביבה. דבר זה בא לידי ביטוי בבתים שהם בנו. היחידה באקולוגית הבסיסית היא היחידה של הבית. אנו שואפים ליצור בית שיוציא מינימום אנרגיה ויתחזק את עצמו. בכדי לתרום לאיכות הסביבה, אבותינו עשו זאת כבר לפני 3300 שנה, ויש מה ללמוד מהם.

נראה כיצד בנו העברים הקדמונים בתים, באיזה חומרים הם השתמשו, כיצד הבית מותאם לסביבתו, נעבור על דגם הבית הישראלי שהיה נפוץ מתקופת ההתנחלות דרך ימי בית ראשון, ובשכלולים לתוך ימי בית שני המשנה והתלמוד. נדבר על איכות הסביבה, על הבית כיחידה משפחתית, והתעשיות הזעירות הנלוות אליו כגון השמן, היין, הגורן, וכו'. ונבדוק האם ייתכן ליצור היום דגם בית דומה שיתחזק את עצמו. Self sustainable

טיול איכות הסביבה שלנו ייקח אותנו לשרידי בתים ישראלים ברחבי הארץ, שחזור הכפר התלמודי בקצרין, שרידי הכפר הישראלי ראש זית שבגליל, או לחילופין שחזור הכפר התנ"כי ביד השמונה ליד נווה אילן.

 

טיול איכות סביבה אל הנבטים
פיתוח סביבתי מקסימלי ביחד עם הטבע ולא נגדו.

לשמור על איכות הסביבה אין פירושו שלא להשתמש במשאביה בצורה מושכלת. הדוגמא הטובה ביותר בהיסטוריה לשימוש במשאבי הסביבה בצורתם המקסימלית היא של הנבטים בנגב, שהגיעו להישגים של הפרחת המדבר שאפילו היום איננו מצליחים לשחזר.

הנבטים יצרו חקלאות איפה שאין מים בלי לדלדל את מי התהום, בנו ערים בלב המדבר בלי לזהם אותו, הפריחו חבל ארץ שומם בצורה שתתאים לארץ. כל מה שהם עשו הם עשו בהצטיינות, בצורה מעוררת השתאות ויוצאת דופן, כשהם לא כבולים לצורות מחשבה שגרתיות ומגבילות. וגם שומרים על איכות הסביבה בדרך.

נצא לנגב בעקבות הנבטים ללמוד כיצד ניתן להשתמש בסביבה, לפתח אותה, להעצים אותה, לשמור על איכות הסביבה, בצורה מושכלת ונבונה, מתוך מחשבה לעתיד, ותוך התייחסות של כבוד לטבע. טיול איכות הסביבה שלנו ייקח אותנו לערים הנבטיות של ממשית שבטה ועובדה. נבקר בשחזור חווה נבטית ליד עובדה ובבור מים ליד שדה בוקר.

 

טיול איכות סביבה אל יישובים אקולוגיים. לחיות אחרת

בישראל ישנה כמה יישובים שמנסים לשמור על איכות הסביבה על ידי שימוש בשיטות אקולוגיות חדשניות בבניה, בגינון, באורחות החיים. נבקר ביישובים אלו, ננסה ללמוד את אורחות חייהם, שיטות הבנייה והגינון שלהם, את הפילוסופיה המניעה אותם וכיצד היא מתקבלת בקרב התושבים. ננסה לבדוק האם באמת יש אלטרנטיבה עכשווית להתנהלות המזהמת של התרבות המערבית, וכיצד ניתן לשמור על איכות הסביבה שלנו.

היישובים שנבקר בצפון הם: הרדוף, אמירים, כליל. נבקר גם במרכז לאיכות סביבה שהוקם בבקעת סכנין.

  

 
הרשמו לרשימת התפוצה שלנו
Web Analytics