לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

מצוינות נבטית

בדרך לעובדת, לא רחוק מהכניסה לנחל חווארים, ישנו בור מים מהסוג שהנבטים נהגו לחפור במדבר, בור מוסווה בתחילת ערוץ שהירידה אליו היא בין שיח שלא מרמז על צפונותיו. כשיורדים לבור מבינים עוד אספקט של המצוינות הנבטית. הבור חצוב לעילא ולעילא, במרכזו יש עמוד שתומך את התקרה. פינות העמוד חצובות בתשעים מעלות מדויקות וכך גם הקירות האחרים. והרי העמוד והקירות היו טבולים במים! למה להשקיע במקום שאיש אינו רואה ואין לכך שום משמעות?

התשובה נעוצה במצוינות שהיא תפישת עולם, אם היא מצוינות אמיתית הרי שהיא משליכה על כל דבר שאדם עושה. הנבטים עשו כל דבר באופן מצוין - אם לחפור בארות, אז לעשות זאת בצורה הטובה ביותר. הם הגיעו למומחיות בחציבה באבן, מומחיות שלימים עזרה להם בבניית ערי המקדש שלהם.

המצוינות הנבטית לא מסתיימת ביוזמה ובחידוש, ואף לא באיכות העבודה, פן נוסף שלה הוא יכולת הארגון של הנבטים. בכדי לחפור בור כמו זה שבחוורים, צריך מחנה של כמה עשרות חוצבים ואנשי אספקה שיוכל לשהות במקום במשך כמה שבועות, בכדי שזה יתאפשר צריך היה מערכת תומכת. יתרה מזאת... לאחר שהבור גמור צריך לתחזק אותו, לתאם את השיירות, לשמור על מיקומו בחשאיות, כל אלו מחייבים יכולת ניהולית שהיא אספקט נוסף של מצויינות. הנבטים ידעו לתחזק ולשמר את בורות המים במשך מאות שנים.

המצוינות הנבטית באה לידי ביטוי בבניין עריהם, בקדרות, גידול הסוסים, במסחר שלהם, חקלאות בנגב. עד היום אנשים עומדים נפעמים לנוכח היכולת של הנבטים לגדל חקלאות במדבר, להוציא מים מהסלע, רק בעזרת ערכי המצוינות אפשר היה לעשות כל זה, ולנו לא נותר אלא ללמוד מהם ולנסות וליישם אותם ערכים בתרבות ובזמן שלנו.

 

 
הרשמו לרשימת התפוצה שלנו
Web Analytics