לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

תעלומת הערים התת קרקעיות בנגב ושפלת יהודה

אחד התעלומות הגדולות של ישראל זה שורה של יישובים תת קרקעיים שנבנים בדרום הארץ לפני 6000 שנה לערך, וננטשים בפתאומיות.

בבקעת באר שבע נבנו ערי מערות תת קרקעיות במקום שנקרא ביר ספאדי, וגם בערד, חורבת חור ואזורי שוהם ברקת ובקעת באר שבע. אחד הישובים שנחקר באופן מעמיק הוא שיקמים הנמצא 18 ק"מ מערבה מבאר שבע. יישובי המערות התפתחו לפני 6000 שנה במקביל לבניית ערים תת קרקעיות בקפדוקיה (דרניקויו ומערה חדשה שהתגלתה בנבשהיר מתוארכים על ידי חלק מהמחקרים ל5000 לפנה"ס ויותר), איראן, ומקומות אחרים בעולם

בנוסף לכך בזמן זה מופיעה בנגב ובמדבר יהודה רמה גבוהה מאד של עיבוד מתכות שהיא מעבר לכל דבר אחר הקיים באותו הזמן.

הישובים נבנו מתחת לאדמה, ולאחר מכן נוספו חלקים מעל האדמה, לקראת סוף התקופה הכלכוליתית הם ננטשו בפתאומיות, ללא הסבר מתקבל על הדעת. הנטישה הייתה מתוכננת, החפצים נארזו והפתחים נאטמו.

בשיקמים נתגלה יישוב הגדול מסוגו במרחב שהתקיים ברצף ארוך. אנשי הישוב גידלו צאן ובקר לאכילה, השתמשו כנראה בשוורים לזריעה ואולי גם לסחיבת עגלות ואפילו גידלו סוסים אלפיים שנה לפני הזמן שחשבו שבו הסוסים הגיעו לאזור (היקסוס)[1]

ישנם מקומות רבים בעולם שבהם יש ערים תת קרקעיות בפועל או לפי אגדות המקומיים. מתחת לפירמידת סקרה יש מבוך תת קרקעי עצום, והאמונה אומרת שיש עיר תת קרקעית שלמה מתחת לפירמידות. בטיבט ישנה עיר אגדית בשם שאמבלה שנמצאת מתחת לאדמה ובה נשמר הידע העתיק והסודי. בדרום אמריקה ישנם אגדות על ערים תת קרקעיות וכנראה שיש כאלו גם בפועל, כולל בארצות הברית ומרכז אמריקה. בעיר האיטלקית אורבייטו, לא רחוק מרומא, ישנה עיר תת קרקעית מרשימה שתחילתה בתקופת האטרוסקים ואולי קודם לכן. בגלסטנברי שבאנגליה ישנה לפי האגדה עיר תת קרקעית, ועוד.

מדוע אנשים ירדו אל מתחת לאדמה, לחיות בתנאים לא נוחים מבחינת תאורה. ומדוע עזבו לפתע התושבים הקדומים של הנגב ללא כל סיבה נראית לעין ובאופן מתוכנן את היישובים שלהם? אולי הסיבה לכך היא הופעת עצמים בלתי מזוהים בשמים, מבקרים מעולמות אחרים שלא היו ידידותיים במיוחד, וזאת הסיבה שמלכתחילה הם התחבאו מתחת לאדמה.
אולי זה מסביר את סיפור שלושת המלאכים שבאים אל אברהם לאוהל ביתו, ומבקרים אחר כך בסדום ועמורה?

 

העיר התת קרקעית במרשה

אחד מהמקומות המעניינים ביותר בארצנו זה העיר התת קרקעי של מרשה, כחצי שעה נסיעה מתל אביב או ירושלים. מדובה על מבוך של אולמות תת קרקעיים המחוברים ביניהם שחלקם מאגרי מים (כמו בכפרים בנגב), אלא שהחדרים הרבה יותר גדולים. מעליהם נמצאים הבניינים והכניסות דומות. הארכיאולוגים מתארכים את המערות לתקופה ההלנית ואת התל שמעליהם לתקופה הישראלית. אבל האם ייתכן שהמערות, לפחות הגרעין שלהם, הם הרבה יותר עתיקות ורק הורחבו בתקופות מאוחרות יותר. השילוב של מערות עם מבנים וכניסות מזכיר מאד את הכפרים בנגב, אולי היה כאן כפר כלכוליתי קדום, האזור הוא לא מרוחק מבקעת באר שבע והסלע מתאים לחפירה. מעבר לכך מרשה נזכרת כאחת הערים שכבש יהושע, זאת אומרת שהיא הרבה יותר קדומה מהתקופה הישראלית.

אחת האינדיקציות לקיומו של ישוב כלכוליתי במראשה זה שלא רחוק משם, כמה קילומטר, נמצא תל לכיש, בו התגלה בוודאות ישוב כלכוליתי חשוב שכנראה התחיל במערות. בתל יש באר מים המזכירה את הבארות הכלכוליתיות, כגון זו של תל שבע וערד. בנוסף על כך ידוע שבתקופה הכלכוליתית התפתחה תרבות של מגורים מתחת לאדמה בדרום הר חברון, שקיימת במידה מסוימת עד היום. בחפירות בנחל חברון התגלו מכלולים תת קרקעיים גדולים בתל מנחת לדוגמא.

 

 

 

לפניכם כמה מאמרים על היסטוריה לא ידועה של הארץ

ארכיאולוגיה רוחנית

ערים תת קרקעיות

פרהיסטוריה בישראל

תקופת האבן בישראל

מעגלי אבנים בישראל

 

מאמרים על היסטוריה רוחנית באתר "תרבויות עולמי חו"ל" לחצו לקישור

תחילת האדם

המהפכה החקלאית

שחר ההיסטוריה

הודו אירופאים ושמים

היסטוריה רוחנית של אירופה

 [1] Subterranean Negev Settlement T H O M A S E. L E V Y , D A V I D A L O N , C A R O L I N E G R I G S O N , A U G U S T I N H O L L   P A U L G O L D B E R G , Y O R K E R O W A N , A N D P A T R I C I A S M I TH

 
הרשמו לרשימת התפוצה שלנו
Web Analytics