לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

מות מרים אם ישו

הברית החדשה אינה מספרת מה עלה בגורלה של מרים אם ישוע, ולכן התפתחו מסורות שונות סביב נושא מותה. הברית החדשה לא מספרת הרבה פרטים על מרים, ואפשר למצוא יותר פרטים בספרות חיצונית כמו הפרוטו-אוונגליון של יעקב, המתוארך למאה ה-2 לספירה.

 

לפי המסורת הנוצרית, מרים לא מתה כאחד האדם כיוון שגם נולדה ללא חטא והתעברה ללא חטא, אלא נפלה עליה תרדמת נצח, שלאחריה עלתה לשמיים ונאספה לזרועות ישוע שהמתין לה שם. מסורת אחת קובעת כי הדברים התרחשו בעיר אפסוס שבתורכיה, לשם הגיעה מרים כדי להפיץ את הנצרות, אולם המסורת המקובלת יותר היא שהדברים התרחשו בירושלים: מרים נרדמה בהר ציון, נקברה כאן ע"י השליחים ונאספה לזרועות בנה בהר הזיתים. ישוע עלה לשמיים ומרים נלקחה לשמיים. שתי המסורות מנציחות את המאורע ב-15 באוגוסט, בו נחגג עד היום חג עלייתה של מרים לשמים (האסומפסיון). ביום זה מתנהלת תהלוכה מפוארת של כל העדות האורתודוכסיות, שמסתיימת כאן.

 

על פי הקתולים, מרים נרדמה במקום שבו נמצאת כנסיית הדורמיציון. אלא רבים מהם מזהים את מקום קבורתה באפסוס שבתורכיה, ולכן העדות החשובות בקבר מרים הם אורתודוקסיות מזרחיות, ואין נוכחות קתולית משמעותית.

 

קבר מרים בעמק יהושפט

השרידים בחוץ הם צלבניים, והחזית מייצגת ארכיטקטורה צלבנית אופיינית. הכנסייה בנויה בערוצו של נחל קדרון, ובגלל הצפות שהיו בה בחורפים, בנו את המדרגות היורדות אל הכנסייה במפלס גבוה. הכניסה המקורית אל הכנסייה הייתה מן הקיר שמול המדרגות היורדות, מכיוון הקדרון. כיום הכניסה היא מכיוון דרום, ואפשר לראות תעלה (שהיא אחת מכמה) שנחפרה על מנת לנקז מים בעת שיטפונות. יש כאן מאגר מים ענק שעומד על 143 עמודים.

 

 

יורדים במדרגות עד הסוף ופונים ימינה אל הקריפטה הביזנטית: כאן נמצא קברה הריק של מרים, המחופה באדיקולה צלבנית. אפשר להיכנס פנימה ולראות את הקבר המקורי מקרוב, שככל הנראה היה קבר מתקופת בית שני במורדות הר הזיתים. מסביב מספר מזבחות, ומדרום לקבר יש מחרב בקיר.

מרים "אם הנביא ישו" היא מהדמויות הנערצות באיסלם, לאחר ניצחון המוסלמים על הצלבנים הם הרסו את הבזיליקה שהייתה מעל הקבר, אבל השאירו את הקריפטה והמשיכו לבוא ולהתפלל פה, בונים את המחרב, שפונה דרומה.

על הקירות מסביב לקבר ציורים המתארים את מרים הנרדמת. למעשה המקום לא פסק להיות אתר קדוש אף פעם.

 

לאחר שמתחילים לרדת במדרגות אל תוך הכנסייה, רואים מימין קפלה ובה קברה של המלכה הצלבנית מליסנדה (שבנתה את כנסיית סנטה אנה שבתחילת הוויה-דולורוזה). מעל הקבר יש כיפה חשוכה, שנתגלתה רק בשיפוצים שנעשו במקום בשנות ה-70, כאשר ביקשו להתקין תאורה בכנסייה. על הקבר תמונה של אנה ויהויכין הורי מרים, שלפי מסורת מאוחרת ומוטעית, היו קבורים כאן, והקפלה מוקדשת להם.

 

בצד השני של המדרגות נמצאת קפלה ובה מקום קבורתו המסורתי של יוסף, בעלה של מרים. הזיהוי הוא על פי מסורת מאוחרת.

 

בזמן מסעי הצלב הוחזק המקום על ידי אנשי תנועת הרפורמה הבנדיקטית בכנסייה של קלוני, בין האנשים של קלוני היה גם ברנרד הקדוש, אביהם הרוחני של הטמפלרים. המקום היה מרכז רוחני של פעילות רבה.   

 

 

קראו מאמרים על ירושלים הנוצרית - לחצו לקישור

כנסיית הקבר

וויא דולורוזה

כנסייה המשיח והנוכחות האנגלית בירושלים

כנסייה סקוטית והנצרות הסקוטית

קבר מרים - כולל סרט

הכנסייה והנצרות הסורית בירושלים

כנסייה ארמנית בירושלים

כנסייה ונצרות מרונית

כנסייה ונצרות קופטי

 

מאמרים על כנסיות בירושלים - לחצו לקישור

מנזר מר אליאס

אבינו שבשמים

דורמיציון

סנטה אנה

אלכסנדר נייבסקי

דומינוס פלוויוס

 
הרשמו לרשימת התפוצה שלנו
Web Analytics