טיולי יום בירושלים. בדגש דתות, תרבויות ומיסטיקה.
הטיולים מיועדים לקבוצות סגורות, משפחה, חברים, תיירים

 

אין עוד מקום כזה בעולם כולו!  ירושלים היא מיקרוקוסמוס של התרבות המערבית כולה, כאן התחילו שלוש הדתות, כאן היו כל התרבויות, כאן מיוצגים כל העמים. מבלי מבט רוחני מעמיק אל הדתות והתרבויות שצמחו כאן, אי אפשר להבין את סוד קסמה ויופייה של העיר.
הטיולים יאפשרו לכם הצצה חווייתית אל מסתרי העיר, המשמעות מאחורי הסמלים והצבעים, הסיפורים המדהימים של האנשים הקדושים שחיו כאן, החיבור שבין הדתות השונות ומה המסר של כל אחת מהן, היסטוריה של 3000 שנה והחיפוש האנושי אחר משמעות

זאב בן אריה, יליד העיר שגדל בה, בן לאימא ארכיאולוגית חופרת העיר ואב גיאוגרף חוקר העיר מספר שבבית בזמן ארוחת הצהריים דיברו על המלך הורדוס. בואו גם אתם לחיות את העבר שחי גם כיום...מסלולי טיול בירושלים בנושאים יהודיים.
 פירוט בתחתית הדף

· מסתרי המקדש – טיול בירושלים אל חפירות הכותל, מרכז דווידסון, אתרים ברובע היהודי, שחזורי כלי המקדש. הפיכת הכאוס - תוהו - לקוסמוס - מעשה הבריאה.

· סיור קבלה - טיול בירושלים בנושא מיסטיקה יהודית כפי שהיא באה לידי ביטוי בטופוגרפיה של ירושלים, במבנה בית המקדש. ב3 דמויות יסוד שחיו כאן: הרמב"ן, האר"י, רש"ש.

מסלולי טיול בירושלים בנושאים נוצריים.  פירוט בתחתית הדף

· צופן דה ווינצי והגביע הקדוש - טיול בירושלים בעקבות הספר צופן דה ווינצי, אל כנסיית הקבר, הדורמציון ואתרים נוספים. מסורות הגביע הקדוש.

· מסרים מן העבר, עדות עתיקות – טיול בירושלים אל הארמנים, הסורים, המרונים, הקופטים - מצרים והאתיופים, עדות קדומות שהם גם כנסיות לאומיות, כל אחת עולם בפני עצמו.

· חרב, גביע וכידון – טיול אבירים. טיול בירושלים בעקבות הרוח האבירית ומסורות צלבניות, אל כנסיית הקבר ואתרים הקשורים למסדרים הצבאיים, האבירות כדרך חיים.

מסלולי טיול בירושלים בנושאי איסלאם.  פירוט בתחתית הדף

· המסע האופקי והמסע האנכי – טיול בירושלים בעקבות המיסטיקה אסלאמית, אל כיפת הסלע, אל אקצא, מרכזים צופים. הזוויא של הנקשבנדים. עלייתו של מחמד לשמיים כסמל למסע רוחני.

מסלולי טיול בירושלים בהקשר בין תרבותי ובין דתי.  פירוט בתחתית הדף

· טיול צבעים – טיול בירושלים בנושא משמעות הצבעים ביהדות, נצרות,אסלאם, ביקור במדרסות ומסגדים, כנסיות, בתי כנסת. פטריארכיה קתולית, יוונים קתולים, כיפת הסלע, מכון המקדש, בתי כנסת, פטרוס גליקנטוס, ועוד...

· בעקבות קדושים - טיול בירושלים בעקבות מיסטיקנים צופים, נזירים נוצריים, רבנים יהודיים. קדושים מכל שלוש הדתות מחפשים את הדרך אל האלוהים. אפרים הסורי, ביסטמי, שלום שרעבי.

· טיול נשים - טיול בירושלים בעקבות קדושות ואוהבות- תרזה מאווילה, קלריסה, מרים אם ישו, רבעה, חולדה הנביאה, ועוד.

· גאולה ממזרח - טיול בירושלים אל הר הזיתים - כנסיית העלייה, קברי הנביאים, אבינו שבשמים, משוררת האהבה רבעה, האדון בכה, קבר מרים, יד אבשלום, בתי הקברות, גת שמנים, ועוד...

 

פירוט הטיולים.

 

נושאים יהודיים.

 

מסתרי המקדש.

הסיור שלנו עוסק במסתורין של בית המקדש בירושלים. ניפגש בשער יפו ונלך ברגל לרחבת הכותל, נעצור בכמה מקומות לאורך המסלול. נגיע למרכז דווידסון שלרגלי הר הבית ושם נצפה במופע אור קולי המדמה ביקור בבית המקדש בימי קדם ובמודל הווירטואלי. נבקר בחפירות הכותל ונשקיף על עיר נדוד. נשוחח על המשמעות הסמלית של הארכיטקטורה של בית המקדש. מה הופך מקום לקדוש? והאם יש אבנים עם לב אדם? נמשיך לרובע היהודי לביקור במכון המקדש המשחזר את כלי המקדש מימי קדם, נסיים בביקור בבתי כנסת, מקדש מעט, ונדבר על המשך עבודת המקדש בתפילות של בתי הכנסת.

 

טיול קבלה.

נתחיל את הסיור בתצפית על הגיאוגרפיה המיוחדת של ירושלים. נסביר כיצד היא מבטאת את עיקרי המיסטיקה הקבלית. נמשיך אל כנסיית המשיח שם נראה דגמים של המקדש ושל המשכן, נסביר כיצד העולמות העליונים באים לידי ביטוי במבנה המשכן והמקדש. נמשיך למכון המקדש ונראה את כלי המקדש המבטאים גם הם את מעשה הבריאה ואת העולמות העליונים. ברובע היהודי נעקוב אחרי שלוש דמויות שיש להם חשיבות רבה בהתפתחות תורת הסוד: הרמב"ן, האר"י, והרש"ש. נדבר על ישיבות הקבלה שמתחילות להופיע ברובע היהודי החל מהמאה ה-18. נבקר בבית כנסת תפארת ישראל ונסביר על הופעת הקבלה בחסידות, ועליית החסידים לירושלים. נסיים בהסתכלות על אומנות קבלית, ציירים שמציירים לפי סימבוליקה קבלית.

 

נושאים נוצרים.

 

צופן דה ווינצי והגביע הקדוש.

נהוג לראות בגביע הקדוש את הגביע שממנו שתה ישו בסעודה האחרונה ושאליו נאסף דמו לאחר שנצלב. לפי הספר צופן דה ווינצי, הגביע מסמל את אשתו של ישו, מריה מגדלנה, והדם מסמל את צאצאיו ממנה.

נתחיל את הטיול בכנסיית הקבר שם נספר על הצליבה של ישו ומה שהתלווה אליה, על המפגש שלו עם מריה מגדלנה שרומז על הקרבה ביניהם, משם נמשיך לתצפית על גגות העיר העתיקה ונעיף מבט על האתרים הקשורים למסדר הטמפלרים ששמרו בהסתר, לפי הספר צופן דה ווינצי, את הסוד הגדול ביותר שהעולם ידע. נמשיך לביקור בכנסייה האנגלית, מקום מתאים לספר בו את סיפור אגדות הגביע הקדוש והמלך ארתור.

נסיים בביקור בכנסיית הדורמציון המוקדשת לדמויות הנשיות של הנצרות ולאלוהות הנשית.

 

מסרים מן העבר – עדות עתיקות.

מי הם המרונים? הארמנים? הסורים? הקופטים? האתיופים? כיצד נולדו עדות אלו? במה הן מאמינות? במה הנצרות שלהן שונה מזו של עדות אחרות?

נספר את תולדותיהן, את סיפורה של אנטיוכיה שבה הופיעו הנוצרים הראשונים, את סיפורה של אלכסנדריה – מרכז הידע של העולם העתיק. את סיפורם של השליחים הראשונים. נדבר על הטבח של הארמנים והסורים במלחמת העולם הראשונה, נפגוש אלמנטים פולחניים קדומים שכנראה נלקחו מהיהדות, כמו למשל השירה והקטורת, ואפילו נבקר בסדנת קרמיקה.

האתרים שנבקר בהם במהלך הסיור הם: הכנסייה המרונית, מנזר סנט מרק של הסורים, כנסיית סנט גיימס, המוזיאון הארמני, הקומפלקס הקופטי מעל כנסיית הקבר, הכפר האתיופי.

 

חרב גביע וכידון – טיול אבירים.

האבירות הייתה דרך לחימה שהפכה עם השנים לדרך מוסרית, עם עשרה עקרונות יסוד, ואחר כך לדרך רוחנית של מאבק עם היצר. האביר נלחם בכוחות הרוע ויכול להם, מציל גברות במצוקה, עוזר לחלשים ולמדוכאים. מסעי הצלב היו התגשמות אידיאל האבירות. בכנסיית הקבר יש שלושה חפצים מקודשים שקשורים לעולם האבירים: חרבו המקורית של גודפרי דה בויון – המלך הצלבני הראשון של ירושלים, חנית שנקראה בהיסטוריה חנית הגורל, וגביע שמסמל את הגביע הקדוש. נראה חפצים אלו ונלמד אל משמעותם. משם נמשיך לאתרים הקשורים למסדר ההוספיטלרי, אתרים הקשורים למסדר הטמפלרי ואתרים הקשורים למסדר הטבטוני, כולם מסדרי אבירים – נזירים. נעבור בכנסייה יוונית אורתודוקסית לא מוכרת המוקדשת לסנט גורג – האביר הנלחם בדרקון, ונסיים במתחם סנטה אנה – הכנסייה הצלבנית השמורה ביותר בארץ, מקום הולדתה של מריה, הפטרון של המסדרים האביריים.

  

טיולים בנושאי איסלאם.

 

המסע האופקי והמסע האנכי.

נתחיל בעלייה למתחם הר הבית, מקום שאליו הגיע מוחמד במסע הלילי וממנו עלה דרך שבעה הרקיעים בכדי לפגוש את האלוהים ברקיע השמיני, כשהגיע להר הבית פגש שם את הנביאים השונים, את המלאך גבריאל, משה, אברהם יוסף ועוד. ובמפגש עצמו הוא למד מאלוהים את סודות התפילה המוסלמית. שבעה הרקיעים הם שבעה נביאים או שלבים בדרך הרוחנית. נעבור שבעה אתרים במתחם הר הבית המקבילים לשבעה שלבים אלו.

לאחר מכן נשוטט בין סמטאות העיר העתיקה בחיפוש אחר שרידים מרשימים של מדרסות וזאוויות (מרכזים של סופים) מימי קדם. נבקר במסגד עומאר הקטן, המסגד הראשון בעיר, נראה את חנקת הצלאחייה שמהצד השני של כנסיית הקבר, נבקר במרכז של סופים קלנדרים שנבנה על ידי אשתו של סולימן המפואר, בקבר של אישה תורכיה אוהבת אל, נראה כתובות, סמלים וערבסקות.

  

טיולים בדגש בין תרבותי ובין דתי.

 

טיול צבעים.

בימי קדם נקראו הצבעים בשרם של האלים, והייתה להם משמעות מיסטית עמוקה בכל הדתות והתרבויות, החל ביהדות שבה כל צבע היה שייך לספירה והייתה לו משמעות בבניין המקדש, דרך הליטורגיקה הנוצרית וציורי האיקונין, וכלה במבנה כיפת הסלע ושלבי המיסטיקה הצופית.

הטיול שלנו יתחיל בביקור בפטריארכיה הקתולית בירושלים, מבנה אבן מקסים דמוי קתדרלה, שבו ניגע במשמעות הצבעים אדום ולבן. לאחר מכן ניכנס לכנסייה היוונית קתולית, המכוסה כולה בציורי קיר נהדרים וכוללת מסך איקונות מהיפים בארץ, שם נדבר על הצבע הכחול. נמשיך אל הקרדו, נראה את שחזור המנורה של בית המקדש ונדבר על משמעות הצבעים ביהדות. נבקר גם בבתי כנסת ובשחזור המקדש. לאחר מכן נמשיך לתצפית על הר הבית וכיפת הסלע וניגע במשמעות הצבעים באיסלאם. נבקר בפתח של מדרסות וזאוויות ונגע בפסוקים קוראנים המדברים על משמעות הצבעים בארכיטקטורה. במהלך הטיול ניפגש גם עם אומנים ואנשי רוח שיסבירו על משמעות הצבעים מבחינת היצירה שלהם, אפשר לשלב גם סדנת ציור, או לחילופין סדנה של קריאת צבעים אישית לפי שיטתו של פרופסור לישר.

 

טיול קדושים.

נתחיל את הסיור בכנסייה הסורית שם נשמע על דמותו המופלאה של אפרים הסורי – השמש של הסורים, ועל הנזירות המיוחדת שהתפתחה בסוריה, אפרים חיבר גם לחנים שאומרים שהושפעו מהלחנים של הלווים בבית המקדש, הנזירה המקומית תשיר לנו משיריו בארמית.

לא רחוק משם נמצא בית הולדתו של האר"י הקדוש, מחדש הקבלה. נשמע על חייו ותורתו.

וכן על חייו ותורתו של גלגולו לאחר 200 שנה, רבי שלום שרעבי שהנהיג את ישיבת המקובלים בית אל שברובע היהודי.

מהרובע היהודי נמשיך לכנסייה הקופטית לשמוע על סנט קלמנט ועל הגנוסטיקנים הקופטים הקדומים.

ברובע המוסלמי יש אתר המוקדש לביסטמי חכם הזן הסופי שכשחיפשו אותו פעם הוא אמר: אני מחפש את ביסטמי 40 שנה ולא מוצא... נמצא אותו וגם קדושים מוסלמים אחרים כמו מוולנה גלאל א דין רומי שהתחיל את המסדר של הדרווישים המחוללים.

ירושלים מלאה בקדושים המחפשים את האלוהים, ואת הטיול שלנו ניתן לעשות בכל מיני צורות ועל אישים רבים.

 

טיול נשים: בעקבות נשים קדושות.

נתחיל את הטיול בביקור במנזר של הכרמליתיות בהר הזיתים ההולכות בדרכה של תרזה מאווילה, נקרא משיריה ונדבר על דמותה ותורתה. משם נמשיך לקבר של קדושה מוסלמית: משוררת האהבה – רבעא אל אדוויה, קבר זה נחשב גם לקבר של חולדה הנביאה, אחת מארבע נביאות בתורה. נרד אל קבר מרים, הלא היא אם ישו, ונלך במסלול התהלוכות המוליך ממקום קברה אל מקום הולדתה – כנסיית סנטה אנה.

האישה סימלה בעולם הקדום את החיים אך גם את המוות. שלוש אלות הגורל טוו את חוט החיים, מדדו אותו, וחתכו אותו.

לאחר הביקור בסנטה אנה – מקום הולדתה של מריה, נלך לדורמציון, מקום שם נרדמה, מקום שם יש כיום מקדש לאלוהות הנשית בנצרות.

נסיים במפגש עם נזירות נוצריות ההולכות בדרך של קלריסה הקדושה, במנזר שלהם באבו תור, שם גם נשמע את שירתם.

 

גאולה ממזרח.

נתחיל בתצפית מדהימה על העיר העתיקה, משם נמשיך ברגל לקבר של חולדה הנביאה שנחשב גם קברה של רבעא אל אדוויה – משוררת האהבה הסופית וגם קברה של פלגיה – נזירה נוצריה מפורסמת, בקיצור קבר אחד – שלוש נשים.

נבקר גם בכנסיית העלייה ובמתחם אבינו שבשמים שעל ההר.

לפי היהדות לפני החורבן עזבה השכינה את המקדש ועברה להר הזיתים ומשם עלתה לשמים, בבוא היום היא תרד וההר יבקע לשניים. כבוד ה', הלא הוא השכינה, יעבור בתווך בדרכו חזרה של המקדש שירד משמים. לנוצרים ואף למוסלמים יש את אותה גרסה, אלא שאת תפקיד השכינה מחליף ישו שעולה מהר הזיתים לשמיים ובבוא יום הדין ירד וייכנס אל מתחם המקדש לשפוט את המתים.  

נבקר בבית הקברות היהודי שבמקום וממנו נרד ברגל דרך כנסיית האדון בכה לקבר מרים שבנחל קדרון ולגת שמנים, לסיום נבקר ביד אבשלום שבנחל קדרון.

במהלך הטיול נספר את סיפור הנביאים במקרא ואת חשיבות הר הזיתים במסורות היהודית, נוצרית ומוסלמית. ונקווה שהמשיח יבוא באחרית הימים. 


דף הבית
אודות
לוח אירועים
טיולי יום בירושלים
טיולי יום בצפון
טיולים בארץ
טיולים בנגב
חוויה בירושלים
חוויה בצפון
אתרים בירושלים
אתרים בצפון
סופים בישראל
צבעים וסמלים
ישובים רוחניים
נצרות מיסטית
קבלה ויהדות
הרצאות
מאמרים תרבויות
מאמרים ישראל
המלצות וקישורים
צור קשר
ריקוד ושירה סופית


אור על גבי אור זאוויה

ניתן לרכוש בדואר
במחיר 50 ש"ח לספר

הזמנת ספרים
מפתחים