הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

בהאים בעכו - טיולי דתות, תרבות ורוחניות

הבהאים בעכו.

מעל חצר המסדר השאזלי בעכו מתנשא המגדל המאיים של כלא עכו (לשעבר). במגדל זה נכלא, בין היתר, הבהא אוללה, מייסד הדת הבהאית. כשהגיע הבהא אוללה לעכו באמצע המאה ה-19 איש לא חשב שתיווצר בעקבותיו דת חדשה שתמנה כיום כ-6 מיליון איש המתפללים שלוש פעמים ביום לכיוון עכו. הבהא אוללה בילה חלק גדול מחייו בבתי כלא. הפעם הראשונה היתה הגרועה מכולם. הוא נאסר ביחד עם חבריו שהאמינו במשיחיות של אדם בשם הבב, שהוצא להורג באיראן שנה לפני כן. הבב ראה עצמו כמהדי – משיח אסלאמי. הוא ניבא כי אחריו יבוא גדול ממנו שייסד דת חדשה. השלטונות בעירו ראו בו כופר והוציאו אותו להורג, המאמינים הושלכו לצינוק מתחת לארמון השאח, שם סבלו ייסורי תופת בעת שמשקולות וברזלים מחודדים הוצמדו לגופם. הבהא אוללה היה אחד ממאמינים אלה. במצב זה זכה הבהא אוללה להתגלות ראשונה של בתולת גן העדן שגילתה לו את מהותו כהתגלמות הזוהר של האל ואת תפקידו כיוצר דת חדשה. הוא הבין שהוא זה שעליו ניבא הבב.

לימים התגלגל הבהא אוללה לעיראק, הרי כורדיסטן, איסטנבול, אדריאנופול, ולבסוף לעכו כאסיר מטעם השלטונות. הוא הגיע לעכו עם הוראות מפורשות מהסולטאן, שעליו להישאר בכלא עד סוף ימיו.

 

הבהא אוללה בכלא

בכלא שהה הבהא אוללה באגף מיוחד בלוויית פמליה של 80 איש. בכדי להיפגש עמו היה צריך להיכנס לחדר קבלת פנים ולעבור דרך המזכיר שלו. המופתי של עכו ששמע על הכופר הגדול שהגיע,ביקש לפגוש אותו, בתכננו לרצוח אותו. הוא הגיע לחדר כשסכין מוסתרת בבגדיו. הבהא אוללה שלח אליו מסר שלפני שהוא בא אליו שיפטר ממה שהוא מחביא בבגדיו. המופתי פרץ לחדר, נפל לרגלי הבהא אוללה וקיבל את מרותו. כך גם קרה למופתי של נצרת וגם לפחה. מששמע על כך הסולטאן הוא שלח לעכו פחה חדש, אך גם הוא היה לבהאי.

הבהא אוללה היה איש מאוד כריזמטי ומיוחד, שהצליח למשוך לצדו רבים מאנשי הגליל והעיר, כולל המופתי של עכו ושורה של מושלים שנשלחו לשם מטעם השלטון המרכזי באיסטנבול. מספרים כי המים של עכו היו מרים ובלתי ניתנים לשתייה לפני שהבהא אוללה הגיע. לאחר בואו החלו לנבוע מים זכים בבארות. התושבים ייחסו זאת לכוחותיו הפלאיים. הבהא ציווה עליהם לבנות את אמת המים מצפון לעכו, שתוליך מים מכברי לעיר הרחוקה.

שנה לאחר שנכלא הבהא אוללה, בנו, שהיה כלוא ביחד איתו, נפל אל מותו מגג המגדל כשהיה שקוע בלימודיו. זה אותו מגדל הנראה מהחצר של השאזלים. בעקבות זאת שחררו השלטונות את הבהא אוללה מבית הכלא והרשו לו לגור בבית בעיר.

הבהא אוללה ועלי נור א-דין, שחיו בעכו במקביל, מעולם לא נפגשו ככל הנראה. התקשורת ביניהם היתה דרך עבדל בהא, בנו של הבהא אוללה, שהיה מעין שר החוץ של הדת החדשה. מספרים שנכדו של הבהא אוללה, שוגהי אפנדי, ביקש להצטרף למסדר השאזלי. "מה שיש לך זה מספיק טוב," השיב לו עלי נור א-דין. שוגהי אפנדי נהיה עם הזמן יורשו של הבהא אוללה ובנו עבד אל בהא.

כשהגיע הבהא אוללה לעכו הוא נכלא, כאמור, במגדל המצודה בחדר הצופה אל הים. ממול למגדל, בפינת העיר היה בית מפואר שהיה שייך  לפאשה של העיר - עבד אללה. מאמיניו של הבהא אוללה שרצו לחזות בזיו פניו ניבט מהחלון במגדל הכלא השתמשו בבית זה בכדי שיוכלו לראות ולתקשר איתו. לימים רכשו הבהאים את אותו בית מפואר וכיום המקום משמש מרכז בהאי הפתוח רק למאמינים. את הבית המפואר המסויד לבן וצבוע בחלונות כחולים ניתן לראות בברור ממרפסת התצפית שבצד הצפוני של המתחם השאזלי.

 

 

הספר הקדוש ביותר

לאחר שהשתחרר מהכלא גר הבהא אוללה בבית עבוד שבצד המערבי של כיכר גנואה. שם, בקומה השנייה של הבית המרווח, נהנה מרוח הים, כתב את הספר הקדוש, הכתב החשוב ביותר של הבהאים, שבו הוא מפרט את עיקרי תורתו ותפישתו לגבי האלוהות והאדם. לימים נרכש גם החלק המערבי של הבניין שהיה שייך לעודה חמאר. וכיום כל הבניין צבוע בלבן ועם תריסים כחולים. הוא שייך לבהאים ומשמש מקום קדוש שפתוח לביקורים רק לבהאים. לאחר שש שנים בבית עבוד ועודה חמאר עזב הבהא אוללה את עכו ועבר להתגורר באחוזה במזרעה מצפון לעיר. שנתיים אחר כך עבר לאחוזת בהגי, צפונה יותר, שם חי את שתים עשרה שנותיו האחרונות ושם מת ונקבר.

לימים נבנו מסביב לבית האחוזה בבהג'י ומבנה הקבר גנים נרחבים והמקום נקרא כיום הגנים הבהאים של עכו. זהו המקום הקדוש ביותר בעולם לבהאים אליו הם מתפללים שלוש פעמים ביום. הגנים ומתחם הקבר פתוחים לביקור לקהל בשעות מסוימות. מעבר לכך כל שאר האתרים האחרים סגורים לביקורים. בכניסה לגנים הבהאים בעכו יש מרכז מבקרים המסביר את תולדות העדה ואת סיפורו של הבהא אוללה.

 

מאמרים על הדרוזים

חורפיש - היסטוריה של הדרוזים ונבי סבלן

דרוזים בחרמון

היסטוריה של הדרוזים

דרוזים

 

מאמרים על הבהאים - לחצו לקישור

הדרך של הבהאים

בהא אוללה

 

 

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו