הצהרת נגישות

נגישות אתרים
אנו עושים ככל שבידנו על מנת להנגיש את אתר האינטרנט שלנו, ומתן שירות שיוויוני לכלל גולשינו נמצא בראש סדר העדיפות שלנו.
בין פלחי האוכלוסיה שנהנים מהנגשת האתר ניתן למנות:
• אנשים עם מוגבלויות ראייה, מבעלי עיוורון מוחלט, דרך לקויות ראייה ועיוורון צבעים וגוונים ועד למרכיבי משקפיים.
• אנשים עם מוגבלות פיזית, בעלי קשיים מוטוריים בידיים המקשים על תפעול העכבר.
• אנשים עם לקות שמיעה אשר נזקקים לכתוביות לשם צפייה בוידאו.
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
ניתן להבחין בכך שהקהל הרחב בוחר לעשות שימוש ברשת האינטרנט ובהמוניו ואתרים נגישים יסייעו בהנגשת המידע הקיים היום ברשת האינטרנט והפיכתו לנחלת הכלל.
באתר זה אנו עושים שימוש ברכיב עזר להנגשת אתרים, כזה שמסייע להנגיש על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כפי שמוגדרת ב:
W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים חיוניים בעת הנגשת אתר האינטרנט:
כאשר עמלנו על הליך הנגשת האתר שמנו לב למספר סעיפים בסיסיים אשר יבטיחו את הצלחת הגדרתו כנגיש לקהל הרחב ביותר.
בעת הנגשת אתר זה הושם דגש על יישומם של הסעיפים הבאים לכל הפחות:
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

סייגים לנגישות
אתר האינטרנט שלנו דינמי וכולל מערכות הזנת תוכן שונות הפועלות בשיטת WYSIWYG. עלול להיווצר מצב לפיו חלקים מסוימים בדפי תוכן דינמיים אלה כוללים רכיבים שיישומון ההנגשה לא הצליח להנגיש בצורה כוללת כך שאפשר והתערבות בקוד האתר תדרש מצדנו.
במידה ונתגלה למולכם מקרה מעין זה, נודה אם תצרו עימנו קשר וזאת בכדי שנוכל לטפל בסוגיה זו בהקדם האפשרי. נוסף על כן, ייתכן ואתרנו מציג תוכן שמקורו באתרים אחרים, כאלה שטרם הונגשו, כאשר אין ביכולתנו להיות אחראיים
על תוכן של צד ג’, אך למרות זאת נשמח לקבל הערות בנושא, לפנות אל הגורם הנוסף ולהסב תשומת ליבו לנושא.

פנייה בנושא נגישות
כל פניה בנושא נגישות, שאלות, הבהרות או הצעות אשר קשורות לאתר שלנו, ניתן לשלוח בדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

התילים הארכיאולוגים לאורך נחל הבשור וסיפור הקשור אליהם

 

תל גמה ואבי הארכיאולוגיה

אבי הארכיאולוגיה המודרנית הוא פלינדרס פטרי, שפעל בסוף המאה ה19 ותחילת המאה ה20. הוא הראשון שקבע עקרונות של סטרטיגרפיה – שכבות, וחפירה שיטתית המזהה תאריכים לפי חרסים. את השראה לכך הוא קיבל דרך חפירת תלים בארץ ישראל, שבהם התגלו סוגי חרסים שונים שאותם ניתן היה למיין לפי גובה ומיקום השכבות השונות.

פטרי התחיל את עבודתו הארכיאולוגית במצרים ואחראי על הרבה מהגילויים החשובים, הוא היה מודד בהכשרתו והפרויקט הראשון שעשה היה מדידה מדויקת של הפירמידה הגדולה. הוא חפר בדלתא – מגלה את טאניס, בפיום, בתבאי והיה האנגלי הראשון שקיבל תואר אגיפטולוג, בערוב ימיו חפר בארץ ישראל, בחיפוש אחר עקבות של ההיקסוס שגורשו ממצרים, או המקום שממנו הגיעו. הוא גילה את הרעמסאום בלוקסור וקברו של מרנפתח בו נמצאה אסטלת ישראל.

בישראל הוא חפר שלושה תלים מרשימים. הדבר המעניין הוא ששלושתם הם לאורך נחל הבשור, שהוא הנחל המרכזי בנגב ואתר שלאורכו הייתה התיישבות חשובה עוד מהתקופה הפרהיסטורית. נדמה כאילו הבחירה של מקומות החפירה נבעה מכך שהם היו לאורכו של הנחל. מה קיווה פטרי למצוא? האם הייתה לו תיאוריה כלשהי שאותה ניסה לאושש?

האתר הקרוב ביותר לים נמצא כיום בתוך רצועת עזה והוא תל אל עג'ול, במקום זה פטרי נסתייע בסטרקי, מרגרט מוראי ואחרים. נמצאו עדויות לנוכחות תחותמס השלישי וחתשפסות. הוא זיהה את התל עם עזה הקדומה מתקופת הברונזה תיכונה, בחפירות נמצאו בתי קברות ותכשיטי כסף וזהב, נחושת.

אם מתחילים לעלות במעלה הנחל מעזה לתוך הנגב מגיעים כעבור 10 ק"מ לתל מרשים מאד שנקרא כיום גמה ונמצא לא רחוק מהכביש, בולט מעל סביבתו. פטרי חשב שזו גרר המקראית, אבל כיום מקובל הזיהוי כעיר הכנענית ירזה, שמוזכרת במכתבי אל עמארנה, מקום בו פטרי חפר כבר ב1891. מתברר שהישוב היא קיים כבר בתקופה הכלכוליתית, והוא הראשון בארץ שנתגלו בו קבורות חמורים. כנראה שהיישוב הראשון היה בחללים מתחת לאדמה, באלף השני לפנה"ס מוקמת עיר גדולה, בזמן פלישות ההיקסוס למצרים. הפלשתים נכחו בעיר, וכך גם האשורים, העיר התקיימה עד לתקופה ההלנית

 

תל שרוחן

ממשיכים במעלה הנחל עוד כ20 ק"מ ומגיעים לתל שרוחן שהוא חלק מפארק נחל הבשור ונמצא על דרך הנוף שמחברת את מעיינות הבשור עם הגשר התלוי, הנוף כאן פנטסטי, הנחל מלא במים הזורמים בין צמחיית קנה סוף ואשלים צפופה בתוך בתרונות הלס הצבעוניים ונוף השדות של הנגב המערבי.

התל נמצא מעל מצוקי הנחל מצדו הצפוני, והגישה אליו מדרום. אולברייט זיהה את האתר עם שרוחן, הבירה האגדית של ההיקסוס. יעחמס הראשון נלחם בהיקסוס שהתבססו בדלתא, הביס אותם והניח את היסודות לממלכה המצרית החדשה שהפכה לאימפריה בזמן תחותמס השלישי ורעמסס השני. מסופר שהוא צר על שרוחן במשך שלוש שנים עד שהכניעה והביא את ארץ כנען תחת שלטון והשפעת מצרים. במקום נמצאו ממצאים מתקופת ההיקסוס, אבל כיום מקובל לזהות את שרוחן במקום אחר, לרוב תל אל עג'ול, ואת תל שרוחן עם ערים אחרות, יש מספר הצעות (פטרי חשב שהמקום הוא בית פלט המקראית).

האתר נמצא במקום החיבור בין המדבר ממזרח ומדרום והשטחים החקלאיים של הנגב בצפון ובמערב. כמו גם על דרכי השיירות.  ממול לו התגלה יישוב פלאוליתי מלפני 50.000 שנה.

 

חרבת שיקמים

אם נמשיך במעלה נחל הבשור, לשלוחה של נחל באר שבע, נגיע לקטע יפה בין צאלים לבאר שבע, שלאורכה יש כמה ישובים חשובים מהתקופה הכלכוליתית, החשוב שביניהם הוא חירבת שיקמים, שם נתגלה יישוב תת קרקעי, סדרה של חללים עגולים ואחרים המחוברים ביניהם במחילות, של תרבות לא ידועה מלפני 6000 שנה.
לחצו למאמר - ערים תת קרקעיות בנגב

 

 

 

מאמרים על אתרים בנגב - לחצו לקישור

תל ערד

עבדת וממשית

המכתשים וסביבתם

עיר אובות ומואה

בקעת עובדה

הר כרכום

סדום ובוקק

פולחן המדבר

הר כרכום

בקעת תמנע

מכתש רמון וסביבתו

נחל הבשור 

 

הצעות לסופי שבוע וטיולים בנגב ובמדבר יהודה - לפי הזמנה

סוף שבוע מדבר יהודה - לחצו לפרטים

סוף שבוע הרי אילת - לחצו לפרטים

סוף שבוע נבטים בנגב - לחצו לפרטים

טיול יום איסיים וקנאים

טיול יום מדבר יהודה

 

 

 


 
הרשמו לרשימת התפוצה שלנו
Web Analytics