הצהרת נגישות

נגישות אתרים
אנו עושים ככל שבידנו על מנת להנגיש את אתר האינטרנט שלנו, ומתן שירות שיוויוני לכלל גולשינו נמצא בראש סדר העדיפות שלנו.
בין פלחי האוכלוסיה שנהנים מהנגשת האתר ניתן למנות:
• אנשים עם מוגבלויות ראייה, מבעלי עיוורון מוחלט, דרך לקויות ראייה ועיוורון צבעים וגוונים ועד למרכיבי משקפיים.
• אנשים עם מוגבלות פיזית, בעלי קשיים מוטוריים בידיים המקשים על תפעול העכבר.
• אנשים עם לקות שמיעה אשר נזקקים לכתוביות לשם צפייה בוידאו.
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
ניתן להבחין בכך שהקהל הרחב בוחר לעשות שימוש ברשת האינטרנט ובהמוניו ואתרים נגישים יסייעו בהנגשת המידע הקיים היום ברשת האינטרנט והפיכתו לנחלת הכלל.
באתר זה אנו עושים שימוש ברכיב עזר להנגשת אתרים, כזה שמסייע להנגיש על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כפי שמוגדרת ב:
W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים חיוניים בעת הנגשת אתר האינטרנט:
כאשר עמלנו על הליך הנגשת האתר שמנו לב למספר סעיפים בסיסיים אשר יבטיחו את הצלחת הגדרתו כנגיש לקהל הרחב ביותר.
בעת הנגשת אתר זה הושם דגש על יישומם של הסעיפים הבאים לכל הפחות:
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

סייגים לנגישות
אתר האינטרנט שלנו דינמי וכולל מערכות הזנת תוכן שונות הפועלות בשיטת WYSIWYG. עלול להיווצר מצב לפיו חלקים מסוימים בדפי תוכן דינמיים אלה כוללים רכיבים שיישומון ההנגשה לא הצליח להנגיש בצורה כוללת כך שאפשר והתערבות בקוד האתר תדרש מצדנו.
במידה ונתגלה למולכם מקרה מעין זה, נודה אם תצרו עימנו קשר וזאת בכדי שנוכל לטפל בסוגיה זו בהקדם האפשרי. נוסף על כן, ייתכן ואתרנו מציג תוכן שמקורו באתרים אחרים, כאלה שטרם הונגשו, כאשר אין ביכולתנו להיות אחראיים
על תוכן של צד ג’, אך למרות זאת נשמח לקבל הערות בנושא, לפנות אל הגורם הנוסף ולהסב תשומת ליבו לנושא.

פנייה בנושא נגישות
כל פניה בנושא נגישות, שאלות, הבהרות או הצעות אשר קשורות לאתר שלנו, ניתן לשלוח בדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

סיפורם של המרונים בלבנון

אם סיפורם של הארמנים ושל הסורית הוא של לאום שקיבל על עצמו דת, והדת הופכת להיות לדת לאומית (במקרה של הארמנים), הרי שסיפורם של המרונים הוא הפוך: דת שמקבלת על עצמה לאום. ולמה הכוונה?

בסוף המאה הרביעית תחילת המאה החמישית חי בהרים שבצפון סוריה נזיר אגדי בשם סט מארון. סביב נזיר זה התקבצו נזירים נוספים ולימים נוסד מנזר שהיה גדול מאד והשפיע והיה בקשרים עם סביבתו (מקבילה לזה ניתן למצוא בסיפור של אבתימיוס במדבר יהודה והקמת המנזר במישור אדומים, מדובר על קהילה בת מאות נזירים הקשורה לשבטים ולאוכלוסייה היושבת מסביב למנזר). בזמן שהמחלוקות המונופיזיטית קרעה את המזרח מהנצרות האורתודוקסית של ביזנטיון, קיבלו על עצמם הנזירים של מארון את האמונה הדאופיזיטית האורתודוקסית, במיוחד לאחר שהקיסר הרקליוס בתחילת המאה ה7 הציעה סוג של פשרה אמונתית שנקראה מונוטאליטיות, שבה תמך גם האפיפיור ברומא של אותה תקופה. מה שיצא הוא שהמרונים היו אי של אמונה אורתודוקסית בתוך ים של מונופיזיטים, ולכן הם סבלו מהתנכלויות ורדיפות של שכניהם, כשבשיאם נרצחו כ300 נזירים על ידי המון מוסת. כתוצאה מכך נמלטו הנזירים והאנשים שהיו קשורים אליהם אל הרי צפון הלבנון, שם הם יכלו להמשיך להאמין בשקט. כבר היו להם שלוחות של מאמינים בהרים, וכשעוד ועוד נזירים הגיעו לאזור הם שכנעו חלק מהתושבים המקומיים לקבל את אמונתם. זמן קצר לאחר המעבר להר הלבנון נפלה סוריה לידי המוסלמים, אלא שהמרונים ממעוזיהם בהרים, המשיכו להתנגד במשך 100 שנים לכיבוש המוסלמי ולמעשה שמרו על עצמאות ההר. כאן החלה להתגבש הלאומיות המרונית. ממנזר של נזירים שקשור לסביבתו, החלה להתגבש אומה בעלת קווים ייחודיים משל עצמה. בדרך פלא הצליחו המרונים להחזיק מעמד אל מול אימפריה מוסלמית אדירה ורק בגידה של קיסר ביזנטיון בהם הביאה לכיבוש הר הלבנון 100 שנים לאחר כיבוש אנטיוכיה. המרונים נסוגו לתוך העמקים בהרים, הופכים את המדרונות הלא נגישים לחקלאות טרסות מדהימה ומצליחים להוציא לחם מארץ שנחשבה ללא מעובדת. בתוך העמקים הם שמרו על ייחודם מבודדים מהעולם, ששכח מקיומם, כך הם התקיימו במשך מאות שנים עד שהגיעו הצלבנים שהופתעו לגלות בעמקים שבהרים קהילה נוצרית אבודה שנחשבה ללא קיימת. המרונים שמחו על בוא הצלבנים והם העדה הנוצרית היחידה שהתגייסה כאיש אחד לטובת מאמץ המלחמה הנוצרי. 50.000 נוצרים מרונים נהרגו במהלך הקרבות של הצלבנים. כשהממלוכים כובשים מחדש את לבנון הם מעניקים זכויות ויחס סובלני בזכות הפחד של הממלוכים מחבירה של המרונים למסע צלב חדש. דבר נוסף שקורה בזמן מסעי הצלב הוא שהקשר של המרונים עם האפיפיורות ברומא מתחזק, ובסופו של תהליך המרונים מוכרים (במאות מאוחרות יותר) כעדה עצמאית במסגרת הכנסייה הקתולית. במאה ה19 יש פריחה תרבותית, כלכלית ופוליטית של המרונים שלמרות תבוסה וטבח שהם סובלים מידי הדרוזים, נהיים העדה המובילה ובעלת ההגמוניה בלבנון. דבר שמוביל ליצירת לבנון העצמאית לאחר מלחמת העולם הראשונה.

 

 

נוצרים המדברים ערבית

המרונים נשענים, אם כן, אל המסורת של הכנסייה הסורית שהתחילה באנטיוכיה, הפטריארך שלהם נקרא גם הוא הפטריארך של אנטיוכיה, אך במהלך הדורות הם התקרבו אל הנצרות של רומא ונכנסו תחת חסותה. בתור מי שהתחילו כנזירים סורים גם אצל המרונים יש דגש על הספרות והרבה ספרות ייחודית עתיקה, השפה בה הם השתמשו בעבר הייתה ארמית, ובמאות האחרונות הם עברו לערבית. יש להם כמה מסדרי נזירות ונזירים, הם מונים כ2.5 מיליון איש בעולם, כשבלבנון יש מיליון איש, ומיליון וחצי מפוזרים בקהילות שונות ברחבי העולם. בארץ יש כמה אלפים המרוכזים בעיקר בכפר גוש חלב שבגליל.

 

 

מאמרים על נצרות באתר - לחצו לקישור

סדרת מאמרים כללי

נצרות קופטית

נצרות מרונית

נצרות סורית

 

מאמרים על נצרות באתר תרבויות עולמי חו"ל - לחצו לקישור

נצרות אורתודוקסית

נצרות סלאבית

נצרות קתולית

נצרות פרוטסטנטית

נצרות מונופיזיטית

נזירות מצרית

נצרות כופרת

נצרות אתיופית

 

מאמרים נוספים בנושאי נצרות

סדרת מאמרים בנושא מיסטיקה נוצרית - לחצו כאן

סדרת מאמרים בנושא קדושים בנצרות - לחצו כאן 
 

 
הרשמו לרשימת התפוצה שלנו
Web Analytics